PBL i høring: SV legger feilaktige premisser til grunn for forslag

Foreløpig dato for Stortingets behandling av representantforslaget er 18. mars.

PBL i høring: SV legger feilaktige premisser til grunn for forslag

I et representantforslag på Stortinget har SV lagt frem flere forslag som svekker både forutsigbarheten for private barnehager og foreldres rett til å velge barnehage. PBL har levert et kritisk høringssvar.

Publisert:

«PBL (Private Barnehagers Landsforbund) mener at representantene fra Sosialistisk Venstreparti legger feilaktige premisser til grunn for sine forslag om hvordan offentlige penger bevilget til barnehage skal nå barna. Private barnehager leverer gjennomgående like god kvalitet, både for barn og ansatte, som det kommunale barnehagene gjør, samtidig som private barnehager sparer samfunnet for betydelige ressurser.»

Slik innleder PBL sitt høringsinnspill til et representantforslag fra SV om regulering av private barnehager.

Eiendom, overstyring og forkjøpsrett

I forslaget, som SV leverte etter å ha trukket seg fra forhandlingene om en bred barnehageavtale på Stortinget, ber partiet blant annet om at:

  • Stortinget skal lovfeste en grense for hvor høy andel av offentlige tilskudd og foreldrebetaling som kan brukes på kostnader til fast eiendom.
  • Stortinget skal innføre lovendringer som forhindrer at det utelukkende er kommunale barnehager som må legges ned ved fallende fødselstall.
  • Regjeringen skal utrede en modell for kommunal forkjøpsrett av barnehagebygg.

Empirisk feil

PBL viser i sitt høringsinnspill til at forslaget om en øvre grense på kostnader til bygg, kan se tilforlatelig ut, men at det møter vesentlige problemer i møte med virkeligheten. For eksempel vil et husleienivå i en konkret barnehage kunne være «riktig» dersom alle plassene er fylt, men «for høyt» dersom barnehagen har ledig kapasitet.

PBL viser til at premisset om at det «utelukkende er kommunale barnehager som må legges ned ved fallende fødselstall», er empirisk feil – og at en tenkt kommunal overstyring av kapasiteten vil gå på bekostning av familienes rett til å velge barnehage for sine barn.

PBL mener en innføring av kommunal forkjøpsrett både er i strid med EØS-avtalen og den private eiendomsretten.

Foreløpig dato for behandling av saken på Stortinget er 18. mars.

Les PBLs høringsinnspill her!